Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, a wybory prezydenckie w Olsztynie

25 listopada 2014 r.

 

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, a wybory prezydenckie w Olsztynie

  

  Z okazji przypadającego we wtorek 25 listopada Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Olsztynie przyłączają się po raz drugi do akcji Białej Wstążki. To największa na świecie prowadzona w ponad 55 krajach świata, skierowana do mężczyzn, międzynarodowa kampania mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Rozpoczęła się w 1991 roku w Kanadzie – właśnie wtedy w przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 tys. mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcami przemocy wobec kobiet i będą reagować na takie sytuacje.

  We wtorek 25 listopada przez cały dzień na terenie Starostwa Powiatowego w Olsztynie będzie przeprowadzana akcja przypinania mężczyznom symbolicznych białych wstążeczek. Otrzymają je panowie, którzy sprzeciwiają się przemocy wobec kobiet. W holu Starostwa Powiatowego w Olsztynie zostaną również zaprezentowane plakaty informacyjne dotyczące akcji.

  Społeczna akcja - rozpoczęta w 1991 r. w Kanadzie - skłoniła Zgromadzenie Ogólne ONZ do wyznaczenia 25 listopada jako daty obchodów Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet i wezwania rządów oraz międzynarodowych i pozarządowych organizacji do organizowania w tym dniu imprez mających na celu uświadomienie opinii publicznej skali tego problemu.

 

   To sprawcy przemocy powinni się wstydzić, a nie ich ofiary - powiedziała dzisiaj w stolicy pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Małgorzata Fuszara na konferencji inaugurującej 16 dniową kampanię przeciwko przemocy wobec kobiet.

 

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/fuszara-to-sprawcy-przemocy-powinni-sie-wstydzic-a-nie-ich-ofiary/4dmfj

 

  Międzynarodowa kampania przeciwko przemocy wobec kobiet potrwa od 25 listopada (Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet) do 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka).

  Na dzisiejszej konferencji w Warszawie oprócz M.Fuszary wzięli udział również, minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk, minister zdrowia Bartosz Arłukowicz oraz minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

  Małgorzata Fuszara przypomniała, że przemoc jest zjawiskiem spotykanym we wszystkich grupach społecznych niezależnie od pozycji zawodowej, wykształcenia czy miejsca zamieszkania. - Mitem jest, że to zdarza się komuś innemu - mówiła Fuszara. Przekonywała, że walka z przemocą nie będzie skuteczna, dopóki sprawcy nie będą spotykali się z jednoznacznym społecznym potępieniem, a ofiary z jednoznacznym wsparciem. Jak mówiła, nie są dopuszczalne żarty na temat przemocy ani poddawanie w wątpliwość winy sprawcy czy obwinianie ofiary.

  - Zero tolerancji wobec przemocy to hasło, które powinno nas wszystkich łączyć - mówił Grabarczyk. Podkreślił, że do walki z przemocą konieczne jest dobre prawo i przypomniał o działaniach swojego resortu w tym zakresie np. wprowadzonych niedawno zmianach w trybie ścigania gwałtu i przesłuchiwania ofiar przemocy.

  Także Arłukowicz zachęcał, aby nagłaśniać problem przemocy przez 365 dni w roku, a nie tylko w czasie szesnastu dni kampanii. Przyznał, że w systemie ochrony zdrowia trzeba mówić o tym częściej, ponieważ tam ofiary często szukają pomocy. Podkreślił, że potrzebne są szkolenia dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych oraz innych pracowników służby zdrowia.- System ochrony zdrowia musi częściej głośniej mówić o tym, o czym teraz zbyt często mówi się zbyt cicho - dodał Arłukowicz.

  Do reagowania na przemoc zachęcał szef resortu pracy. - Ważna jest nasza współodpowiedzialność, jako członków rodzin, sąsiadów i współobywateli - powiedział Kosiniak-Kamysz. Przypomniał, że mamy prawo i obowiązek reagować na przemoc i że biała wstążka, którą w czasie kampanii noszą mężczyźni jest symbolem ich sprzeciwu wobec przemocy i wyrazem zainteresowania losem ofiar.

 

    Przed nami w dniu 30 listopada 2014 r. druga tura wyborów prezydenckich w Olsztynie. Czy kandydat Czesław Małkowski mógłby z czystym sumieniem użyć w/w symbolu tj. założyć i nosić białą wstążkę ? Nie mógłby ! Jak inaczej nazwać jego zachowania wobec kobiet z Ratusza, jak nie przemocą wobec kobiet ?!

   Wyżej cytowane, słuszne wypowiedzi, wskazują na konieczność tego, aby sprawcy przemocy spotykali się z jednoznacznym społecznym potępieniem, aby obywatele reagowali na przemoc i czuli się współodpowiedzialni za los krzywdzonych kobiet. Powyższą współodpowiedzialność wyraźmy nie głosując na osobę, która dopuszczała się przemocy wobec kobiet i „rozsławiła” Olsztyn w naszym kraju w niedopuszczalny sposób. Fałszywe „Żeby ludzi łączyć, nie dzielić”, a z drugiej strony powyższe hasło ministra Grabarczyka, które naprawdę powinno nas wszystkich łączyć - „Zero tolerancji wobec przemocy”.

 

  Głosując na Piotra Grzymowicza możemy jednocześnie wyrazić dezaprobatę dla powrotu na urząd Czesława Małkowskiego, skompromitowanego patologicznymi zachowaniami. Mamy prawo i obowiązek reagować na przemoc ! Jak się okazuje, ta reakcja może też mieć miejsce przy urnie wyborczej.  

 

 

http://www.tvn24.pl/czarno-na-bialym,42,m/oskarzony-o-gwalt-znow-prezydentem,490812.html

 

 

Gościmy

Odwiedza nas 29 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedziny

Odwiedziło Nas 1126778

Kubik-Rubik Joomla! Extensions